XXIII Mistrzostwa Polski Energetyków w Pool-Bilardzie

W drugi kwietniowy weekend 2016 roku zostały rozegrane XXIII Mistrzostwa Polski Energetyków w Pool-Bilardzie pod patronatem Polskiego Związku Bilardowego i Federacji Sportowej Energetyk. Organizatorem tych prestiżowych zawodów było Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne Elektro. W mistrzostwach wystartowała czołówka bilardzistów z branży energetycznej reprezentujący największe grupy energetyczne w Polsce – PGE, TAURON, ENERGA i ENEA oraz bilardziści z firm współpracujących z wymienionymi firmami. Reprezentację TAURON Wytwarzanie stanowili Daniel Karkoszka (Mistrz Polski Amatorów, pięciokrotny Mistrz Polski Energetyków) oraz Tomasz Kalinowski (dwukrotny Mistrz Polski Biznesu, trzykrotny Mistrz Polski Energetyków). Mistrzostwa zostały przeprowadzone w klubie bilardowym „Ambasada” w Żorach na sześciu profesjonalnych stołach bilardowych. Zawody rozgrywano w grach indywidualnych w odmianę „ósemka” w kategoriach „amator” i „profi” oraz w grach deblowych w odmianę „dziewiątka” w jednej kategorii „open”. Mistrzostwa rozpoczęły się od gier deblowych rozgrywanych systemem „double knock out” do pięciu wygranych partii. To system gier, w którym dopiero druga porażka eliminuje drużynę z turnieju. Jako pierwsi w fazie półfinałowej zanotowali się obrońcy tytułu bilardziści TAURON Wytwarzanie S.A. pokonując m.in. PGE OBRÓT S.A. – mistrzów z 2014 roku. Do fazy półfinałowej awansowali po wielu zaciętych pojedynkach również ubiegłoroczni wicemistrzowie ENERGA S.A. Na kolejnych rywali wymienione ekipy bilardowe oczekiwały ponad pięć godzin, co prawdopodobnie uśpiło ubiegłorocznych finalistów, gdyż ENERGA S.A., jak również TAURON Wytwarzanie S.A. niespodziewanie przegrały ważne pojedynki półfinałowe. Pojedynki półfinałowe nie dość, że rozpoczęły się z ponad dwugodzinnych, to ich rozpoczęcie miało miejsce krótko po godzinie 23-ej. I tak … ENERGA uległa 0:5 z BHZ KOSPOL, z bilardzistami którymi wygrali 5:2 w drugiej rundzie fazy eliminacyjnej. Natomiast, sensacją turnieju była porażka 2:5 bilardzistów TAURON Wytwarzanie S.A. grających w kategorii „profi” z bilardzistami CONTACT O/KIELCE grającymi w kategorii „amator”. W meczu o 3 miejsce rozgrywanym w ostatnim dniu Mistrzostw TAURON Wytwarzanie rozgromił aż 5:0 bilardzistów z ENERGA S.A. i uplasował się tylko na 3 miejscu.

PLAKAT_XXIIIMPE_w_PoolBilardzie

Klasyfikacja końcowa – gry deblowe – kategoria OPEN (najlepsza trójka): 1 miejsce – BHZ KOSPOL (Tomasz Kosiński, Krzysztof Moskal) 2 miejsce – CONTACT O/KIELCE (Ryszard Olbromski, Dariusz Sidło) 3 miejsce – TAURON Wytwarzanie S.A. (Daniel Karkoszka, Tomasz Kalinowski)

Po raz pierwszy mistrzostwa w grach indywidualnych zostały rozgrywane w kategoriach „profi” i „amator”. Mecze eliminacyjne rozegrano w grupach systemem każdy z każdym, z których do fazy finałowej awansowało najlepszych ośmiu bilardzistów. Bilardziści TAURON Wytwarzanie zostali przydzieleni do kategorii „profi”, natomiast trzech bilardzistów reprezentujących Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne Elektro (Ryszard Tarnawski, Michał Lorens, Krzysztof Kondziołka) trafiło do kategorii „amator”. Organizator tak przeprowadził losowanie, aby w rundzie eliminacyjnej nie spotkali się zawodnicy reprezentujący tą samą drużynę. Do fazy finałowej nie notując żadnej porażki awansowali Daniel Karkoszka i Michał Lorens oraz z drugiego miejsca tylko z jedną przegraną Tomasz Kalinowski i Krzysztof Kondziołka. Niestety na fazie eliminacyjnej swoją przygodę na mistrzostwach zakończył Ryszard Tarnawski. Runda finałowa została rozegrana od ćwierćfinałów. Odpadli w niej Tomasz Kalinowski ulegając 3:5 Krzysztofowi Moskalowi oraz Krzysztof Kondziołka 2:4 przegrywając z kolegą Michałem Lorensem i ostatecznie uplasowali się na 5 miejscu. Daniel i Michał zanotowali również zwycięstwa w kolejnej rundzie finałowej, tj. w grach półfinałowych. Karkoszka pokonał 5:2 Krzysztofa Moskala, natomiast Lorens rozgromił 4:0 Mariana Jambora (Energetyka Sp. z o.o. – Lubin). Trzecie i ostatnie mecze rundy finałowej niestety nie były szczęśliwe dla naszych bilardzistów. Oboje doznali pierwszej porażki w meczach finałowych – Daniel przegrał 2:5 z faworytem Mistrzostw Bartoszem Bielcem (PGE OBRÓT S.A.), a Michał przegrał 2:4 z Dariuszem Sidło. Klasyfikacja końcowa – gry indywidualne – kategoria „PROFI” (najlepsza trójka): 1 miejsce i tytuł Mistrza Polski Energetyków – Bartosz Bielec (PGE OBRÓT S.A.) 2 miejsce – Daniel Karkoszka (TAURON Wytwarzanie S.A.) 3 miejsce – Krzysztof Moskal (BHZ KOSPOL) Klasyfikacja końcowa – gry indywidualne – kategoria „AMATOR” (najlepsza trójka): 1 miejsce – Dariusz Sidło (CONTACT O/KIELCE) 2 miejsce – Michał Lorens (Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne „Elektro”) 3 miejsce – Marian Jambor (Energetyka Sp. z o.o. – Lubin)

Podczas Mistrzostw było wiele różnych ciekawych atrakcji. Po oficjalnej ceremonii otwarcia miały miejsce dwa mecze pokazowe z Danielem Maciołem ubiegłorocznym Mistrzem Świata Juniorów w odmianę „Dziewiątka”, które zdobył w Szanghaju. Do meczów pokazowych zostali wytypowani Daniel Karkoszka (ubiegłoroczny Mistrz Polski Amatorów w odmianę „Ósemka”) i Bartosz Bielec (Mistrz Polski w Karambol). Daniel przegrał 2:5, natomiast wielką niespodziankę sprawił Bartosz wygrywając 5:3 po fantastycznej i perfekcyjnej grze. Kolejną atrakcją były Rodzinne Zawody Bowlingowe, prowadzone w czterech dwugodzinnych turach. Impreza bowlingowa była prowadzona przez Ireneusza Wanczurę – najlepszego gracza w bowling wśród energetyków. Do zawodów zgłosił się komplet uczestników, przede wszystkim dzieciaków, jak również ich opiekunów. Każdy z nich za udział otrzymał zestaw upominków, a najlepsi grający nagrody rzeczowe i dyplomy. Wszyscy uczestniczy Mistrzostw otrzymali podczas otwarcia Mistrzostw pamiątkowe trofea sportowe, a najlepsza trójka zawodników w każdej kategorii otrzymała okazałe puchary i bony na sprzęt i akcesoria bilardowe do sklepu bilardowego MakMarketing. Podsumowując, zarówno XXIII Mistrzostwa Polski Energetyków w Pool-Bilardzie, jak i Rodzinne Zawody Bowlingowe przeprowadzone zostały w znakomitej atmosferze, było bardzo wiele ciekawych i stojących na wysokim poziomie gier. Ale to wszystko nie wydarzyłoby się, gdyby nie przychylność sponsorów: sponsora głównego TAURON Wytwarzanie S.A. oraz Kliniki Okulistycznej LensMed, Przedsiębiorstwa Usługowo- Handlowego VIRMAN, Zakładu Izolacyjno-Montażowego ZIM i Fundacji Pracowniczej PRO-EKO. Wydarzenia promujące markę TAURON zostały zarejestrowane i wyemitowane przez „Telewizję Regionalną TVT” głównego patrona medialnego tych wydarzeń sportowych.